Predajňa Pneumatiky.sk

Viac informácií

Testy zimných pneumatík

Pri výbere nových zimných pneumatík je prirodzené, že väčšina z nás si všíma nielen cenu, ale predovšetkým technické parametre a vlastnosti, ktoré daný typ pneumatík poskytuje. Nie je žiadnym tajomstvom, že každé pneumatiky poskytujú pre užívateľov výhody, ale aj nevýhody.

Na dlhšie vzdialenosti

Michelin produkty sú skvelou voľbou pre vodičov, ktorí jazdia na dlhšie vzdialenosti, uprednostňujú komfortnú a plynulú jazdu bez ohľadu na to, či je vozovka pokrytá snehom alebo nie. S pneumatikami sa výborne manipuluje na snehu a najvyššiu známku získali Michelin Agilis Alpin za nízke opotrebenie. Avšak ich prevádzka je slabšia na suchej vozovke, čo možno považovať za mínus.

Za zmienku stoja tiež pneumatiky Vredestein Comtrac 2 Winter, ktoré sú relatívne dobré, predovšetkým určené na mokrú, ale aj suchú vozovku, avšak vykazujú nedostatky pri jazde na snehu. Okrem toho treba počítať s vyššou spotrebou paliva, čo na dlhšie vzdialenosti môže byť problém.

Ak je však vozovka upravovaná, a teda sneh sa na nej nenachádza, ideálnou voľbou na dlhšie vzdialenosti sú Falken Eurowinter VAN01, ktoré vás nesklamú na ľade, pričom miera opotrebenia je skutočne nízka.

Správanie sa pri aquaplaningu

Produkty Continental, Pirelli a Maxxis sa môžu pochváliť primeraným správaním sa pri aquaplaningu, pričom len pneumatiky Continental vykazujú dobré hodnotenie vo vlhkých podmienkach. Ak hľadáte pneumatiky, ktoré vás nesklamú pri jazde na nasneženej vozovke, pneumatiky Michelin a Uniroyal vykazujú silné vlastnosti, a teda brzdnú silu.

Treba však dodať, že Uniroyal Snow Max 2 vyžadujú vyššiu spotrebu paliva, pričom miera opotrebenia je taktiež vysoká, čo možno považovať za značnú nevýhodu. Ak hľadáte pneumatiky, ktoré vykazujú pozitívne správanie na mokrej, ale tiež suchej vozovke, pričom spotreba paliva je nízka, siahnite po Dunlop Winter Response 2, ktoré získali najlepšiu známku. Sú pomerne ľahko ovládateľné na mokrej i zasneženej vozovke, čo oceníte trebárs pri náročnejších terénoch.

Správanie sa na mokrej vozovke

Nájsť pneumatiky, ktoré sa budú správať na mokrej vozovke pozitívne je omnoho náročnejšie, ako sa môže spočiatku zdať. Pneumatiky Dunlop sa však môžu pochváliť excelentným správaním sa na mokrej vozovke i snehu, ba dokonca je spotreba paliva nižšia. Pirelli Cinturato Winter sú vyvážené pneumatiky vhodné nielen na mokré, ale tiež suché a zasnežené cesty.

Najlepšie výsledky získali pneumatiky Continental WinterContact TS 860, a to za správanie sa na mokrej vozovke. Dokonca je možné ich využívať na suchej i zasneženej vozovke, avšak na zľadovatenom teréne treba byť opatrnejší.

Testy zimných pneumatík sú vhodným ukazovateľom špecifických vlastnostní jednotlivých typov pneu, ktoré môžu na prvý pohľad vyzerať rovnako, avšak na vozovke sa môžu správať úplne rozdielne.