Predajňa Pneumatiky.sk

Viac informácií

Tipy na správne uskladnenie pneumatík

Uskladnenie pneumatíkPoužívate počas roka viac ako jednu sadu pneumatík? Každý zodpovedný vodič by mal vlastniť minimálne jednu letnú a jednu zimnú sadu. Ak ste doteraz pneumatiky skladovali len pohodené v garáži alebo, čo je ešte horšie, kdesi vonku na dvore, nečudujte sa, že dlho nevydržali! Nasledujúce tipy Vám ukážu, ako správne uskladniť pneumatiky a predĺžiť ich životnosť.

1. Zbavte ich nečistôt

Po niekoľkomesačnom používaní sa na pneumatikách usadí brzdový prach, nečistoty z cesty, blato, kamienky... Ak sa pneumatiky uskladnia s týmito nánosmi, veľmi jednoducho sa môžu poškodiť. Preto ich najskôr prečistite. Použiť môžete obyčajné mydlo, vodu a kefu. Ak sú pneumatiky na ráfiku, ten vyčistite odporúčaným prípravkom. Potom pneumatiky utrite čistou handrou a po uschnutí sú pripravené na skladovanie.

2. Preč od zdroja tepla

Dávajte si pozor, aby miesto uskladnenia pneumatík nebolo prehriate. Ak ich odkladáte do garáže alebo napríklad do suterénu rodinného domu, nedávajte ich k zariadeniam, ktoré generujú teplo. Takými sú čerpadlá, elektrické motory, centrálne vysávače, bojlery a pod. Absolútne nevhodné je tiež uskladnenie pneu napríklad na povale, kde je neustále teplo.

3. Najvhodnejšie je sucho

Nielen teplo, ale i vlhkosť nie je pre uskladnené pneumatiky vhodná. Ak máte v pivnici vlhkosť, pneumatiky tam nedávajte! Ideálne je suché miesto s primeranou teplotou. Dajte pneumatiky do plastových vriec, z ktorých vyťaháte vzduch vysávačom. Takto budú naozaj dobre uskladnené.

Uskladnenie pneumatík

4. Pozor na slnko

Keďže sú pneumatiky čierne, intenzívne priťahujú slnečné svetlo. Nedávajte ich preto napríklad pod okná! Neustále pôsobenie slnka môže viesť k rozpadaniu gumy.

5. Zavesiť, či uložiť?

Platí jednoduché pravidlo. Pneumatiky na ráfikoch sa môžu zavesiť na háky, prípadne na laná. Takisto sa môžu ukladať na seba do „veže“. Avšak pneumatiky bez ráfikov v žiadnom prípade nevešajte a neukladajte na seba! Ideálne je poukladať ich zvislo v stoji vedľa seba.

Dobré rady na záver

Ak z akéhokoľvek dôvodu nebudete vozidlo používať dlhšiu dobu, aj v tomto prípade je lepšie pneumatiky vyzuť a dobre ich uskladniť. Permanentné státie na jednom mieste by pneumatiku mohlo poškodiť. Ak sú Vaše pneumatiky viacfarebné (napríklad s bielym alebo červeným pásom), ukladajte vždy farbu na farbu. Teda tak, aby sa rovnaké farby navzájom dotýkali. Vďaka tomu si pneumatika zachová svoju pôvodnú farbu. Dodržiavanie týchto jednoduchých rád môže predĺžiť životnosť pneumatík a ušetriť tak zopár eur z Vášho rozpočtu.