Predajňa Pneumatiky.sk

Viac informácií

Elektróny a ich výhody

ElektrónyHliníkové disky alebo takzvané elektróny sú o čosi drahšie, ako klasické plechové disky. No majú oproti nim aj svoje výhody. Aj keď spočiatku sa používali len na pretekárskych autách, dnes sú už používané aj bežnými vodičmi. Tí si ich vyberajú napriek vyššej cene práve vďaka mnohým pozitívnym vlastnostiam.

Čo sú vlastne elektróny?

Elektróny sú disky na automobily vyrábané z hliníka a jeho zliatin. Hliník je kombinovaný s malým množstvom ďalších kovov, najmä horčíka. Výsledkom tejto kombinácie sú mimoriadne ľahké, ale zato extrémne pevné a silné disky. Sú tiež omnoho estetickejšie, ako klasické plechové disky.

Aké sú teda ich najväčšie výhody?

Sú veľmi ľahké

Oproti bežným diskom sú elektróny výrazne ľahšie. Vďaka tomu vozidlo s hliníkovým diskom lepšie akceleruje. Nižšia hmotnosť disku znamená tiež nižšiu hmotnosť kolesa. V dôsledku toho automobil, resp. kolesá lepšie reagujú na ceste, napríklad pri prudkej zmene smeru.

Lepšie odvádzajú teplo

Hliníkové disky sú lepším vodičom tepla ako oceľové. Tak lepšie odvádzajú teplo, ktoré vzniká pri brzdení. Toto lepšie rozptyľovanie tepla ich tiež chráni pred ohýbaním alebo praskaním. Okrem toho majú elektróny takzvané lúče, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu. To je takisto pozitívom pri ochladzovaní bŕzd.

Lepšie jazdné vlastnosti

Rýchlejšia reakcia vozidla pri zmene smeru, jednoduchšie brzdenie, či omnoho lepšia akcelerácia. Aj to sú výhody elektrónov.

Estetické hľadisko

ElektrónyElektróny vyzerajú omnoho lepšie ako klasické puklice. Sú vyrábané v rôznych variáciách, pričom si môžete zakúpiť napríklad aj elektróny, ktoré akoby sa točili v protismere jazdy vozidla. Samozrejme, jedná sa o trošku drahšiu a skôr štýlovú záležitosť.

Klasické elektróny však môžu mať rozličné povrchové úpravy – môžu byť leštené, chrómované, či maľované. Okrem toho sú dostupné v rozličných tvaroch a prevedeniach. Stačí si vybrať tie, ktoré sa Vám najviac páčia a najlepšie sa hodia ku konkrétnemu vozidlu.

Niektoré vysokokvalitné elektróny sú vyrábané len na konkrétne značky áut. Preto pri ich kúpe treba dávať pozor, aby ste si vybrali správne disky pre svoje vozidlo. V každom prípade platí, že elektróny zlepšujú celkový vzhľad vozidla a zvyšujú tak jeho hodnotu.